ساعت کاری :

روزهای فرد 09:00 الی 15:00 روزهای زوج 09:00 الی 14:00 و 16:00 الی 19:00

شماره های تماس : 38465153 و 38451592

۱۸داستان جذاب در مورد افسردگی

دسته

افسردگی

۱۸داستان جذاب در مورد افسردگی

۱۸ داستان اشتباه و واقعی جذاب در مورد افسردگی

داستان ها و واقعیت های زیادی از گذشته تا به امروز در مورد افسردگی و راههای مقابله با آن وجود دارد که همواره بصورت درست یا نادرست در عموم مردم استفاده میشود.

اما روانپزشکان سرتاسر دنیا در صدد تفکیک خرافات و برداشت های غلط از افسردگی برآمدند و  ما برای اولین بار به ۱۸ مورد از آن بصورت خلاصه اشاره میکنیم تا شما را با جزئیات و حقایق افسردگی و راه های درمان آن آشنا کنیم.

 

 سخت کار کن تا افسردگی نگیری !!

۱ – سخت کار کن تا افسردگی نگیری !!

depression تقریبا یک نفر از هر شش نفر را در مقطعی از زندگی تحت تاثیر قرار می دهد، به همین دلیل عقاید متعدد ، عامیانه  و نه کاملا  صحیحی  در مورد درمان  این بیماری رایج  وجود دارد.

 یکی از این عقاید این است که: خودتان را به کار ببندید و احساس خوبی داشته باشید. شاید این توصیه در مورد موارد  خفیف غمگینی مفید باشد.

اما این بیماری متفاوت است و درمان متفاوتی را می طلبد. در واقع کار کردن بیش از حد می تواند یک نشانه افسردگی بالینی، به ویژه در مردان باشد.

 

افسردگی یک بیماری واقعی نیست

۲ – افسردگی یک بیماری واقعی نیست !!

این بیماری یک بیماری جدی طبی است ویکی از مهم ترین علل اصلی  ناتوانی در بزرگسالان است. اما هنوز هم با غمگینی عادی اشتباه گرفته می شود.

شواهد بیولوژیکی این بیماری توسط مطالعات ژنتیک، هورمونی، گیرنده های سلول های عصبی و عملکرد مغزی مشخص شده است. مدارهای عصبی در مناطق مغزی که خلق و خو را تنظیم می کنند غیر طبیعی عمل می کنند.

 

مردان زیر پوشش رادار پرواز میکنند

۳- مردان زیر پوشش رادار پرواز میکنند

افسردگی یک مرد را عزیزانش و حتی پزشکش ممکن است در وی تشخیص ندهند. علتش  این است که مردان نسبت به زنان  کمتر در مورد احساساتشان صحبت می کنند .

گاه مردان افسرده ،غمگین به چشم نمی آیند. و در عوض ممکن است تحریک پذیر، عصبانی، یا بی قرار باشند. و حتی ممکن است به دیگران حمله کنند. برخی از مردان سعی می کنند از طریق رفتارهای بی پروا، نوشیدن  الکل و یا مصرف  مواد مخدر با این بیماری کنار بیایند.

 

افسردگی فقط دلسوزی فرد برای خودش است نه دیگران

۴ – افسردگی فقط دلسوزی فرد برای خودش است نه دیگران !!

فرهنگ ما تحسین کننده افرادی است که بتوانند احساساتشان را به سختی کنترل کنند و بر عکس کسی که گلایه یا گریه کند، به او برچسب می زنند. اما افرادی که دچار افسردگی بالینی هستند، تنبل نیستند و یا صرفا ازاحساس غم خودشان برای بیان تاسف استفاده نمی کنند،  آنها نمی توانند بیماریشان را از بین ببرند.

افسردگی یک بیماری پزشکی است – یک مشکل بهداشتی مرتبط با تغییرات در مغز و مانند سایر بیماری ها،که معمولا با درمان مناسب بهبود می یابد.

 

هرکسی ممکن است افسردگی بگیرد

۵ – هرکسی ممکن است افسردگی بگیرد

شاعر یا ورزشکار، خجالتی یا اجتماعی، هرکسی از هر قومیتی می تواند مبتلا به افسردگی شود. این بیماری در زنان دو برابر شایع تر از در مردان است ، اما ممکن است زنان بیشتر به دنبال کمک باشند.

اولین اپیزود بیماری غالبا در اواخرنوجوانانی یا  حوالی ۲۰ سالگی دیده می شود، اما می تواند در هر سنی دیده شود. گاهی اوقات استرس های زندگی،در افرادی که مستعد هستند، موجب افسردگی می شود.

 

افسردگی میتواند موذیانه ایجاد شود

۶ – افسردگی میتواند موذیانه ایجاد شود

از آنجایی که افسردگی به تدریج خیزش می یابد، تشخیص آن را دشوار تر از زمانی می کند که بطور ناگهانی بروز کند. روزهای بد شخص بتدریج تبدیل به روزهای فاجعه می شوند وعملکرد فرد در کار، مدرسه، و یا موقعیت های اجتماعی افت می کند.

 یک نوع از این بیماری که افسرده خویی یا دیس تایمی نامیده می شود، می تواند سالها به عنوان یک بیماری مزمن و خفیف ادامه داشته باشد.

 در افسرده خویی عملکرد حرفه ای  و روابط بین فردی بطور نامحسوس  تری تضعیف می شود.همچنین گاه افسردگی می تواند به شکل یک بیماری جدی و ناتوان کننده ظاهر شود. لذا با درمان مناسب غالبا بیماران در عرض ۴ تا ۶ هفته احساس بهبودی قابل توجهی می کنند.

 

کمک به فرد افسرده به معنای مصرف مادام العمر دارو است

۷ – کمک به فرد افسرده به معنای مصرف مادام العمر دارو است !!

علیرغم اعتقاد رایج، دارو تنها یکی از ابزارهایی است که برای درمان افسردگی استفاده می شود. درخواست کمک، لزوما به این معنی نیست که پزشک شما دارو تجویز می کند، گرچه که داروها اغلب برای شکل های جدی افسردگی مفید هستند.

 مطالعات نشان می دهد که روان درمانی بدون دارو درمانی برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط مفید است. حتی اگر شما از داروهای ضد افسردگی استفاده کنید، احتمالا مصرف آن مادام العمر نخواهد بود.پزشک تان به شما کمک خواهد کرد زمان مناسب برای متوقف کردن داروهای خود را تعیین کنید.

 

 

بیماران افسرده خیلی گریه میکنند

۸ – بیماران افسرده خیلی گریه میکنند !!

بعضی از بیماران افسرده گریه نمی کنند و حتی وقتی عمیقا غمگین هستند،بجای بروز هیجانات عمیق، احساس “تهی  بودن ” می کنند و ممکن است احساس  بی ارزشی و بی فایده بودن داشته باشند.

 حتی بدون نشانه های هیجانی عمیق، افسردگی درمان نشده نه تنها مانع از آن می شود که فرد به حداکثر لیاقتش از زندگی برسد  بلکه برای خانواده اش هزینه ها و مشکلات زیادی را همراه خواهد داشت.

 

آنچه بر فرد گذشته ضرورتا تقدیر فرد نیست

۹ – آنچه بر فرد گذشته ضرورتا تقدیر فرد نیست

چنانچه افسردگی در شجره نامه خانوادگی شما وجود دارد،احتمال ابتلا شما به افسردگی بیشتر است. افراد مبتلا به سابقه خانوادگی افسردگی می توانند علائم اولیه افسردگی را زودتر در خود دیده  و سریعا اقدام مفید برای بهبود خلق خود انجام دهندد . اقدامانی شبیه کاهش  سطح استرس، فعالیت فیزیکی بیشتر، مشاوره و یا سایر درمان های حرفه ای.

 

 

 افسردگی بخشی از سالمندی است

۱۰ – افسردگی بخشی از سالمندی است !!

اکثر مردم چالش های سالمندی را بدون ابتلا به  افسردگی پشت سر میگذارند. گرچه که هنگامی که افسردگی ایجاد شود، ممکن است نادیده گرفته شود.

افراد سالمند ممکن است غم و اندوه خود را پنهان کنند یا علائم متفاوت و مبهمی داشته باشند مثلا دیگر مزه غذا را حس نکنند، درد هایشان بیشتر شود یا دچار تغییر الگوهای خواب شوند. مشکلات طبی می تواند باعث افسردگی در افراد سالخورده شود و افسردگی می تواند بهبودی را از حمله قلبی یا جراحی آهسته کند.

 

 افسردگی ممکن است به شکل زوال عقل خود را نشان دهد

۱۱ – افسردگی ممکن است به شکل زوال عقل خود را نشان دهد

در سالمندان، افسردگی می تواند علت اصلی مشکلات حافظه Memory problems ، اعتشاش شعور، و در برخی موارد، هذیان  Delirium باشد. مراقبین  سالمندان و پزشکان ممکن است این مشکلات را با علائم زوال عقل و یا کاهش حافظه مربوط به سالمندی اشتباه بگیرند.

 درمان افسردگی دراکثر سالمندان مبتلا به افسردگی، موجب بهبود این علائم می شود. روان درمانی نیز می تواند بخش مهمی از درمان برای افراد مسن مبتلا به افسردگی باشد که می تواند به فرد کمک کند تا  با فقدان ها، بیماری های طبی و یا سایر تغییرات زندگی کنار بیاید.

 

حرف زدن باعث بدتر شدن شرایط میشود

۱۲ – حرف زدن باعث بدتر شدن شرایط میشود !!

زمانی به مردم توصیه می شد با صحبت کردن در مورد مشکلات ،موضوع را کش ندهند و روی آن تاکید نکنند.اما امروزه شواهدی وجود دارد که بحث های هدایت شده با  کمک یک فرد متخصص می تواند همه چیز را بهتر کند.

انواع مختلف روان درمانی با جهت گیری کارروی الگوهای تفکر منفی، احساسات ناخودآگاه یا مشکلات ارتباطی به افسردگی کمک می کنند. گام اول این است که با یک متخصص بهداشت روان  در مورد مشکلاتتان صحبت کنید.

 

تفکر مثبت میتواند مفید باشد

۱۳ – تفکر مثبت میتواند مفید باشد

توصیه های قدیمی در خصوص”برجسته کردن نکات مثبت” یک اقدام قدیمی است که  می تواند به درمان افسردگی کمک کند. این  الگو درمان شناختی رفتاری (CBT) نامیده می شود. مردم روش های جدید اندیشیدن و رفتار را یاد می گیرند.

خود گویی های منفی تحریف شده  و رفتارهای ناکارآمد خود را  شناسایی شده و با روش های دقیق و متعادل تفکر درباره خود و جهان جایگزین می کنند. CBT به تنهایی و یا با دارو در بسیاری از مردم برای درمان افسردگی استفاده می شود.

 

نوجوانان طبیعتا شاد نیستند

۱۴ – نوجوانان طبیعتا شاد نیستند !!

اگر چه بسیاری از نوجوانان  روحیه عبوس و پر جدلی دارند ، غم و اندوه و تحریک پذیری طولانی مدت برای نوجوانان طبیعی نیست.

وقتی ناراحتی بیش از دو هفته طول می کشد، ممکن است نشانه ای از افسردگی باشد که  احتمال دارد در هر یک نفر از۱۱ نوجوان بروز کند.

علائم دیگری که نشان دهنده این هستند که نوجوان ممکن است نیاز به کمک داشته باشدعبارتند از: احساس غمگین یا تحریک پذیری پایدار با دوستان، لذت نبردن از فعالیت های مورد علاقه و یا کاهش ناگهانی در نمرات درسی.

 

فعالیت فیزیکی داروی خوبی است

۱۵ – فعالیت فیزیکی داروی خوبی است

در حال حاضر مطالعات  دقیق نشان می دهد که ورزش منظم و نسبتا شدید می تواند نشانه های افسردگی رابهبود بخشد و مانند  بعضی  از داروها در افرادی که افسردگی خفیف و متوسط دارند مفید باشد.

ورزش با یک گروه یا یک دوست خوب، حمایت اجتماعی را تقویت می کند،که این خود یک تقویت کننده خوب خلق فرد است.

 

درمان افسردگی سخت است

۱۶ – درمان افسردگی سخت است !!

واقعیت این است که اکثر افرادی که اقدام به درمان افسردگی می کنند، بهترمی شوند. در مطالعه ای بزرگ  که توسط موسسه ملی سلامت روان امریکا انجام شده است، ۷۰٪ افراد از طریق داروهای ضد افسدگی بدون علامت می شوند ،هرچند همیشه با اولین دارو این بهبودی ایجاد نمی شود. مطالعات نشان می دهد که بهترین درمان اغلب ترکیبی از دارودرمانی و روان درمانی است.

 

همیشه احساس غمگینی به معنی اختلال افسردگی نمی باشد

۱۷ – همیشه احساس غمگینی به معنی اختلال افسردگی نمی باشد

برخی حوادث زندگی باعث ناراحتی یا ناامیدی می شوند، اما افسردگی بالینی ایجاد نمی کنند. افسردگی بعد از مرگ عزیزان یا سوگواری، طلاق، از دست دادن شغل یا بروز یک مشکل جدی سلامت  رخدادی عادی است.

 یک سرنخ که ضرورت  درمان  را نشان می دهد این است که فرد غم و اندوه را هر روز و در بیشتر روزها  تجربه کند. هنگامی که افراد  در معرض دشواری های زندگی قرار می گیرند و مبتلا به افسردگی بالینی نشده اند، معمولا برای مدت کوتاهی می توانند حواس خود را  پرت کرده و یا  در خود ایجاد دلخوشی کنند.

 

امید برای روزهای بهتر خیال نیست بلکه واقعیت است

۱۸ – امید برای روزهای بهتر خیال نیست بلکه واقعیت است

در عمق افسردگی، بیماران ممکن است فکر کنند که هیچ امیدی برای زندگی بهتر وجود ندارد. این ناامیدی بخشی از بیماری است، نه یک واقعیت.با درمان ، تفکر مثبت به  تدریج  جایگزین افکار منفی می شود. با بهبود خلق افسرده خواب و اشتها بهبود می یابد  . همچنین افرادی که تحت روان درمانی افسردگی بوده اند ،مهارت های مقابله ی بهتری برای کنار آمدن با استرس های زندگی بدست آورده اند .

 

شما چند درصد از داستان ها یا واقعیت ها در مورد افسردگی را قبول داشتید ؟ نظر خود را بنویسید

تهیه و تنظیم در کلینیک روانپزشکی دکتر ارشدی

نظرات

یک پاسخ به “۱۸داستان جذاب در مورد افسردگی”

  1. نگین گفت:

    مقالات بسیار آموزنده و مفید و کوتاه انتخاب شده بود بسیار هوشمندانه ممنون آقای دکتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

تماس با ما